Sport


Extreme Sports

Rafting

Rafting – co to jest?

Można tę nazwę przetłumaczyć jako spływy pontonowe po dzikich górskich rzekach. Jeszcze nie tak dawno sport ten był dostępny jedynie garstce zapaleńców. Obecnie dzięki doskonale wyszkolonym instruktorom i nowoczesnemu sprzętowi może być przygodą dla każdego. Dlatego cieszy się gwałtownie rosnąca popularnością.

Czy trzeba posiadać specjalne umiejętności?

Nie, do uprawiania raftingu obecnie nie potrzeba posiadać specjalnych uprawnień, czy umiejętności. Zazwyczaj wymagana jest podstawowa umiejętność pływania i jako taka kondycja fizyczna.

Jaki jest minimalny wiek?

Z tym rożnie bywa. Wszystko zależy od stopnia trudności rzeki, na której spływ będzie się odbywał. Zazwyczaj jednak jest to ok. 14 lat.

Czy należy posiadać jakiś specjalny ekwipunek?

Zazwyczaj firma, która organizuje rafting dostarcza całe wyposażenie, takie jak ponton, pianka chroniąca przed zimnem, czy kask i jest to wliczone w cenę spływu. Od uczestnika wymagane są jedynie kąpielówki, ręcznik i ewentualnie kurtka przeciwdeszczowa.

Jakie jest ryzyko?

Tak jak napisałem na początku, obecnie ryzyko jest zminimalizowane, wszakże nie należy zapominać, ze jednak istnieje.

Gdzie uprawiać rafting?

Na początek najlepiej zacząć gdzieś w miarę blisko. Polecałbym Austrię, gdzie sport ten jest dobrze rozwinięty. Godna uwagi wydaje się także Słowenia ze względu na niskie koszty pobytu. Ale marzeniem każdego będzie chyba Wielki Kanion Kolorado.

Ile to kosztuje?

Nie jest to tani sport. Oferty na Słowenii zaczynają się od 40 marek. Jednak trzeba przyjąć, że średniej trudności jednodniowy spływ będzie nas kosztować ok. 100 marek.

Jak długo trwa sezon?

Średnio można przyjąć, ze w naszej części świata trwa on od maja do października. Oczywiście im bardziej będziemy posuwać się na południe, tym okres ten będzie się wydłużał.


Janusz Nitecki do góry!

Puls studenta, nr 32: czerwiec 2001
stat4u